Niebawem rozpocznie się sezon na orzeźwiające napoje herbaciane, dlatego warto zrobić przegląd rynkowy. Obecnie herbata to drugi najczęściej spożywany napój na świecie. Ten niezwykle różnorodny napój rozwija całe spektrum aromatów! Nic dziwnego, że znalazła swoje butelkowe odpowiedniki w przeróżnych kombinacjach. Reklamy super orzeźwienia w upalne dni działają na naszą wyobraźnię, a jednocześnie zapewniają o absolutnie naturalnym składzie oraz harmonii z naturą, dzięki czemu regularne picie tej herbaty pozwala zadbać o odpowiednie orzeźwienie i dobre samopoczucie. Czy tak faktycznie jest? Zapraszam do przeglądu!

Zdrowe odżywianie to trend i sposób na życie coraz szerszej rzeszy ludzi.Poszukuje się zdrowych alternatyw przemysłowych artykułów spożywczych i aspiruje do “czystszego” stylu życia; nie tylko z pożytkiem dla ciała, ale również ducha. Zwiększa się nasza świadomość jako konsumentów, dlatego ważne są dla nas pełnowartościowe posiłki, pełne witamin i minerałów. 

W świecie napojów widzimy wyraźnie jak wizerunek i jakość tych produktów się zmienia. Szukamy wyróżnienia na tle innych napojów herbacianych, co zachęci nas do spróbowania produktu i dostrzeżenia jego zalet. Producenci odpowiadają na nasze oczekiwania, wzbogacając ofertę o nowe produkty, redukując zawartość cukru i kalorii w naszych ulubionych napojach herbacianych, przy jednoczesnym zachowaniu jakości i niepowtarzalnego smaku. Odpowiadają na nasze potrzeby funkcjonalności, różnorodności smaków, personalizacji oraz stylu życia. Połączenie smaków herbaty, owoców, ziół i kwiatów jest najbardziej popularne w tym segmencie.

Antyoksydanty w ICE TEA vs. natural TEA

Czy napoje herbaciane typu Ice Tea zawierają naturalne źródło przeciwutleniaczy (AOX)? Jak wiecie mają one właściwości zdrowotne i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Źródło może być bardzo znikome albo bogate, tak więc ile znajdziemy przeciwutleniaczy w takiej herbacie Lipton, Fuze Tea, czy Nestea? Hmm…Niestety ale niewiele… Gdyby producent mógł pochwalić się wysoką zawartością przeciwutleniaczy to gwarantuję, że na opakowaniu byłaby umieszczona taka informacja. Średnia zawartość ekstraktu z herbaty waha się od około 0,1% do 0,2%.

Naturalnych napojów herbacianych na półkach sklepowych jest niewiele, aż znalazłam jeden w miarę dostępny w popularnych sklepach spożywczych. SOTI Natural pochwalić się może, że każdą butelkę parzą 50 minut, 15 parametrów parzenia, a wszystko po to by zachować cenne składniki – antyoksydanty. Pomyślicie, że urządzam jawną reklamę produktu, ale faktem jest, że ich napój herbaciany to tylko: WODA MINERALNA, PARZONA ZIELONA JAPOŃSKA HERBATA GYOKURO BIO. Cena za butelkę, ok. 6 zł, ale w dzisiejszych czasach jakość kosztuje. Smakowe wersje zawierają bardzo wysoką zawartość dodatków smakowych, parzone susze np. wersja z jaśminem zawiera: WODĘ MINERALNĄ, PARZONĄ ZIELONĄ HERBATĘ JAPOŃSKĄ GYOKURO BIO, SUSZONE KWIATY PERŁOWEGO JAŚMINU. Ja na dzisiejszy wypad rowerowy wybrałam Mięta+Trawa cytrusowa (Skład: WODA MINERALNA, MIĘTA 40% I TRAWA CYTRUSOWA 60%). Produkty można dostać w sieci sklepowej ŻABKA, Carrefour lub na stacjach benzynowych. Jak lubicie jadać w ThaiWOK to również i tam znajdziecie SOTI. 

Matcha Lipton, a jej zawartość

Zainteresowała mnie również jedna z opcji Liptona – zielona herbata matcha. W niej znalazłam 0,14% zielonej herbaty i 0,007% dodatku matchy, co może wprowadzać w błąd konsumentów nieczytających etykiet. Dużymi literami na froncie opakowania mamy zaznaczone, że jest to GREEN ICE TEA MATCHA, a w rzeczywistości w napoju znajdziemy znikomą zawartość tego składnika… Dla przykładu w opcji SOTI Matcha+ Vanilla jest aż 98% zaparzonej matchy! Wpływ na to ma metoda produkcji i użyty surowiec.

Oczywiście ilościowo ekstraktu, który pozyskuje się z  procesu suszenia zaparzonej herbaty nie można porównywać z zaparzoną herbatą, zapakowaną bezpośrednio do produktu. Zwracam na to uwagę, ponieważ warto znać różnicę. Zapewne po wysuszeniu zaparzonej matchy SOTI zostanie nam kilka procent, ale na pewno nie 0,007%.

 Aby producent mógł pochwalić się zawartością antyoksydantów na etykiecie, musi zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM (WE) NR 1924/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności:

składnik odżywczy lub inna substancja, której dotyczy oświadczenie:
(i) jest zawarty(-a) w produkcie końcowym w znaczącej ilości określonej w przepisach wspólnotowych lub — gdy nie istnieją takie przepisy — w ilości, która ma zgodne z oświadczeniem działanie odżywcze lub fizjologiczne, co potwierdzają ogólnie uznane dowody naukowe; 

Zatem, co jeszcze znajdziemy w ICE TEA?

Wiemy już, że antyoksydantów jest tyle co nic, a najwięcej jest… CUKRU. Na liście składników, zaraz po wodzie jest cukier, czasami nawet fruktoza, a dopiero później ok 0,12% ekstraktu z herbaty. Plusem jest, że zawartość cukru została obniżona w wielu napojach poniżej 5 g/ 100 g produktu. Kiedyś na 100 g napoju ICE TEA mogliśmy znaleźć, aż 8 gram cukru! Aby zrekompensować nam różnicę w słodkości mamy dodatek glikozydów stewiolowych, czyli stewii – więcej informacji w artykule „Ketchup 50% mniej cukru, mniej soli”.

Na co zwracać uwagę kupując napoje herbaciane?

 • Cukier i jego zawartość – jak mamy ochotę na słodzony napój herbaciany to dobrze aby miał poniżej 5 g/100 ml produktu. Oczywiście zachęcam do wyboru opcji zero 😉 (unikaj sztucznych słodzików!);
 • Zawartość ekstraktu herbacianego i jego pochodzenie. Jeśli mamy podaną odmianę herbaty np. matcha, zwróćmy uwagę ile jest tego składnika: 90%, czy 0,007%. W zależności od odmiany oraz wielkości liści i czasu ich zbioru otrzymujemy herbaty o różnych klasach jakościowych;
 • Zawartość innych składników nadających smak, np. aromat o smaku cytryny, czy sok. Jeśli sok to jaka zawartość, 0,1%, a może 10%? Dobrze aby zamiast aromatów były dodane soki NFC (not from concentrate) albo zaparzane susze owocowe, bądź kwiatowe;
 • Metoda pozyskiwania – cold brew (parzenie na zimno), czy tradycyjnie (trochę sproszkowanego ekstraktu, a następnie sterylizacja produktu). Parzenie na zimno staje się coraz bardziej popularne, dzięki delikatności i aromatyczności pozyskanego smaku.
*Artykuł nie jest sponsorowany.

Wypad rowerowy z SOTI natural!

Etykietowy Boss oświadcza, iż sezon rowerowy uważa za rozpoczęty! A na wypady dobrze mieć coś dobrego do picia 🙂 Wybrałam opcję mięta i trawa cytrusowa, ponieważ oba składniki kojarzą mi się z orzeźwieniem. I nie pomyliłam się.Tak! Darmowa reklama aby zachęcić Was do spróbowania SOTI. Jak dla mnie fajna alternatywa zastępująca ICE TEA – zero kalorii, bez dodatku cukru i producent deklaruje antyoksydanty. Szkoda, że drogie, ale na pewno warte ceny. 

SOTI Mięta + Trawa Cytrusowa w smaku

Otwierając silnie czuć cytrusowy zapach, który zachęca do spróbowania. Wyraźnie wyczuwalna jest trawa cytrusowa z miętą. W smaku SOTI jest intensywna. Kolor typowy herbaciany. Smak charakteryzuje się silną nutą trawy cytrusowej, który orzeźwia. To on dominuje, następnie mięta z herbatą. Napój nie jest słodki, a raczej kwaskowy. Kompozycja jest bardzo ciekawa (niektórym w smaku może przypominać rumianek).

Inne korzystne cechy produktu to:

 • EKO,
 • GLUTEN FREE,
 • 100% WEGAŃSKI
 • bez dodatku konserwantów, aromatów i barwników.

Do kogo kierowana jest oferta?

 • osób szukających alternatywy dla ICE TEA;
 • prowadzących aktywny i zdrowy tryb życia;
 • wegan, wegetarian.

Na zakończenie

Opcje SOTI w papierowej puszcze spróbuję niebawem i podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami. Jestem bardzo ciekawa tych wariantów, ponieważ są one parzone na zimno. Technologia parzenia na zimno powoduje, że produkty są bardzo delikatne w smaku. Choć wariant z matchą może zaskoczyć, ze względu na intensywność matchy. W dodatku można je skonsumować na zimno lub na ciepło! 

Jeśli znasz inne propozycje zdrowych napojów herbacianych, podziel się. Chętnie sprawdzę. Od czasu do czasu lubię wypić coś innego niż wodę, dlatego do mnie marka SOTI przemawia. Nie jest słodka, orzeźwia i jest źródłem antyoksydantów. Takich produktów szukam.

Warto podkreślić, że tradycyjne ICE TEA bardzo poprawiły jakość swojego składu i jest coraz lepiej. Pamiętaj! Najważniejszy jest zdrowy rozsądek, więc od czasu do czasu typowa ICE TEA nam nie zaszkodzi 🙂

2 thoughts on “SOTI natural – herbaciane napoje”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *